P.W.M
P.W.M
VOGLER
VOGLER

Zadbanie o właściwą wentylację w naszym domu czy mieszkaniu to gwarancja bezpieczeństwa, zdrowia i odpowiedniej dla dobrego samopoczucia wilgotności powietrza. Co do tego nie mamy wątpliwości. Ale gdy planujemy zabudowę pod sufit, pojawia się pytanie, czy kratka wentylacyjna może być w szafce? To zagadnienie nurtuje nas szczególnie w kontekście kratki wentylacyjnej w szafce kuchennej. Omówmy więc bliżej tę kwestię.

Kiedy kratka wentylacyjna w szafce?

Montaż kratki wentylacyjnej w szafce rozważamy wtedy, gdy mamy mały metraż, a dużo rzeczy do zmagazynowania. Równie ważny jest aspekt estetyki wnętrza, w którym przebywamy. Im bardziej spójna i równomiernie zamontowana zabudowa, tym większe uporządkowanie przestrzeni i komfort na co dzień. A tu na przeszkodzie stają kratki wentylacyjne. Nie chcemy jednak ryzykować ich zablokowania. Wiemy, że w systemach wentylacji są niezbędne, by usuwać zużyte powietrze, dzięki czemu pozbywamy się toksyn, gazów, nadmiarowej wilgoci, którą sami generujemy, a która może przeistoczyć się w pleśń czy grzyba na suficie. Może więc kratkę wentylacyjną zamontować w szafce?

Kratka wentylacyjna w szafce kuchennej

O ile wymóg obecności kratek wywiewnych nie dotyczy tzw. pomieszczeń czystych (salon, sypialnia, korytarz), to w tzw. pomieszczeniach brudnych (kuchnia, łazienka, toaleta, pralnia) są wymagane przez przepisy. Nawet wtedy, gdy mamy nad kuchenką okap (połączony ze swoim osobnym kanałem) lub pochłaniacz (nie wymaga kanału, filtruje powietrze w obiegu zamkniętym). Kratka w kuchni jest dodatkowym zabezpieczeniem wywiewu zużytego powietrza, oparów tłuszczu czy zapachów i ochroną przed zaczadzeniem czy ciągiem wstecznym z kanału okapowego. To szczególnie ważne przy kuchniach bez okna czy z kuchenkami gazowymi – co nadal często spotykamy w mieszkaniach w bloku, a nawet w starych domach czy kamienicach. Nie warto więc ryzować dla zaoszczędzenia niewielkiej przestrzeni pod sufitem. Jeśli nie mamy innego wyjścia, kratka wentylacyjna w szafce kuchennej może być rozwiązaniem pod pewnymi warunkami.

Czy kratka wentylacyjna może być w szafce?

Teoretycznie kratka wentylacyjna może być w szafce kuchennej, jeśli przedłużymy kanał wentylacyjny przewodem lub kolanem odpowiednim dla zachowania ciągu i wymaganego strumienia przepływu zgodnego z normą PN-83/B-03430 i zakończymy go właściwą kratką. Możemy też zdecydować się na ażurowy front szafki, by zachować przepływ. Ale wtedy tracimy spójność aranżacji. Zamontowanie samej kratki wentylacyjnej w szafce, którą dodatkowo zapełnimy różnymi przedmiotami, może nam tylko zaszkodzić i nie warto tego robić, co odnotuje cykliczny przegląd kominiarski. Jeśli podejmujemy (i tak ryzykowne) wyzwanie przedłużenia kanału, to w określeniu średnicy i doborze materiału kierujmy się obliczeniami i wytycznymi przepisów budowlanych. Warto zadbać też o ich izolację akustyczną i zabezpieczenie antybakteryjne. W tak zapełnionej szafce nie zmieścimy więc wielu rzeczy i pozostanie ona raczej samą zabudową.

Jaka kratka wentylacyjna w szafce kuchennej?

Warto pamiętać, że kratka powinna być zamontowana nie niżej niż 15 cm od sufitu. Średnica musi również gwarantować swobodny przepływ czynnika. Oznacza to, że jej przestrzeń robocza powinna być co najmniej równa lub większa od przekroju kanału. Pamiętajmy także, by kratka wentylacyjna w szafce, była otwarta. Jeśli obawiamy się zbytniego wychłodzenia pomieszczenia, możemy wybrać kratki regulowane, ale zachowując poziom stałego otwarcia co najmniej w 2/3 przekroju przepływowego. Jak widzimy montaż kratki w szafce przy zachowaniu odpowiedniej wentylacji to karkołomne zadanie. Łatwiej i zgodnie z przepisami będzie umieścić szafki pod kratką wywiewną w kuchni.

Kratki wentylacyjne gotowe na każde wyzwanie produkcji P.W.M. Vogler

Wśród naszych klientów spotykamy się czasem z pytaniem o to, czy kratki wentylacyjne można umieścić w szafce, dlatego chętnie dzielimy się wiedzą i proponujemy konkretne rozwiązania. Produkujemy wytrzymałe i estetyczne kratki z blachy lub tworzywa (PVC). Zróżnicowane rozmiary, kształty (prostokątne, kwadratowe, okrągłe) oraz bogata kolorystyka pozwolą dobrać kratkę do każdego stylu aranżacji pomieszczenia. Na zamówienie możemy także przygotować niestandardowe wymiary czy kolory. Pamiętajmy zatem, że kratka wentylacyjna w szafce kuchennej to raczej awaryjne, a nie standardowe rozwiązanie i nie warto tak projektować czy remontować kuchni. Ich zasadniczą rolą jest dbanie o nasze bezpieczeństwo, a względy estetyczne powinny mieć drugorzędne znaczenie.

Szukasz odpowiedniej kratki wentylacyjnej? Sprawdź nasz katalog.

KONTAKT
Kontakt
Dane
kontaktowe

tel: (058) 531-96-91 / 604 983 529
e-mail: sklep@pwmvogler.pl

Adres

P.W.M "Vogler"
Tymawa 39c
83-140 Gniew
woj. pomorskie

Polityka prywatności
Regulamin

Najnowsze
posty

    *pola wymagane. Wysyłając zapytanie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Vogler.