P.W.M
P.W.M
VOGLER
VOGLER

Elementy instalacji gazowej wymagają solidnej ochrony – zarówno przed czynnikami zewnętrznymi, jaki i osobami trzecimi. To podstawowe zadania, które powinna spełniać każda skrzynka gazowa. Wśród kilku rodzajów szafek na gaz możesz wybrać model montowany we wnęce ściany zewnętrznej. Jakie wymogi powinna spełniać skrzynka gazowa w elewacji budynku? I czy koniecznie musi być żółta?

Skrzynka gazowa w elewacji budynku, czyli jaka?

Obok szafek gazowych wolnostojących oraz natynkowych (naściennych), coraz większą popularnością cieszą się skrzynki gazowe w elewacji budynku (podtynkowe), które stanowią alternatywę dla tradycyjnych, montowanych na elewacji. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby skrzynka na gaz była jak najbardziej wkomponowana w ścianę budynku – a zatem najmniej widoczna – to rozwiązanie może Cię zainteresować.

Lokalizacja skrzynki gazowej a przepisy

W przypadku szafek na gaz istotne jest miejsce ich montażu – ważne, aby zapewniało łatwy dostęp dla pracowników gazociągów oraz służb ratunkowych. Skrzynka może znajdować się w linii ogrodzenia (domy jednorodzinne) lub na zewnętrznej ścianie budynku. W tym drugim przypadku możemy wybrać skrzynkę natynkową – bardziej tradycyjną, montowaną na elewacji – lub właśnie podtynkową – znajdującą się w specjalnej wnęce umiejscowionej w ścianie zewnętrznej. Przepisy mówią jednak wyraźnie, że zawór główny – a więc i szafka — powinien znajdować się na wysokości co najmniej 0,5 m, a odległość od najbliższego okna, drzwi lub innego otworu w budynku również powinna wynosić przynajmniej 0,5 m. Dotyczy to więc także skrzynki gazowej w elewacji budynku. Jakie jeszcze wymogi musi spełniać szafka na gaz?

Skrzynka podtynkowa – pozostałe wymogi formalne

Warto wspomnieć, że wymogi, o których za chwilę powiemy, dotyczą każdego rodzaju skrzynek gazowych, nie tylko tych umieszczonych w elewacji budynku, oraz że wszystkie modele dostępne w naszej ofercie spełniają te wymagania.

Szafka powinna być zabezpieczona specjalnym zamkiem, uniemożliwiającym dostęp osób trzecich, ale jednocześnie zapewniającym jej otwarcie pracownikom gazowni i służbom ratunkowym. W praktyce jest to najczęściej zamek trójkątny na kluczyk motylkowy. Innym bardzo istotnym parametrem są otwory wentylacyjne, które niwelują ryzyko kumulacji gazów i ich ewentualnego wybuchu.

Jako że podstawową funkcją skrzynki jest szeroko rozumiana ochrona – głównie przed czynnikami atmosferycznymi, przypadkowym uszkodzeniem i wandalizmem, musi być ona, oczywiście, wykonana z solidnego materiału, który jak najlepiej sprosta tym zadaniom.

Skrzynka gazowa – z jakiego materiału?

W związku z opisanymi wyzwaniami, którym musi sprostać skrzynka gazowa, materiał, z którego jest wykonana, powinien charakteryzować się dużą odpornością i wytrzymałością. Na rynku znajdziemy osłony na gaz wykonane z rozmaitych materiałów: plastiku, tworzyw poliestrowo-szklanych czy metalu. Choć skrzynka gazowa w elewacji budynku jest mniej narażona na negatywne skutki wandalizmu – w porównaniu ze skrzynkami wolnostojącymi czy natynkowymi – to wciąż musi sprostać niesprzyjającym warunkom atmosferycznym, takim jak deszcz, mróz, wysoka temperatura czy promieniowanie UV. Wszystkie modele dostępne w naszej ofercie wykonane są w nowoczesnej technologii laserowej. Zastosowanie ocynkowanej, malowanej proszkowo blachy czyni je wyjątkowo odpornymi na zmienne warunki pogodowe. Jednocześnie mocna obudowa zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.

Czy skrzynka gazowa musi być żółta?

Przywykliśmy do widoku żółtych skrzynek gazowych do tego stopnia, że niektórym z nas może się wydawać, że jest to wręcz wymóg regulowany przepisami. Nic bardziej mylnego. Żółte szafki na gaz są standardowo montowane przez zakłady gazowe, natomiast nie ma problemu, jeśli chcemy zamontować własną skrzynkę w wybranym kolorze. Wymagane jest natomiast stosowne oznaczenie w postaci napisu „GAZ” lub litery „G”, które może też być wypalane laserowo. W P.W.M. Vogler wykonujemy takie oznaczenia.

W naszej standardowej ofercie znajdziesz skrzynki w typowej kolorystyce przeznaczonej do oznaczania instalacji gazowej – żółte i brązowe. Jeśli jednak chcesz dopasować kolor do elewacji, możesz zamówić produkt w dowolnym kolorze z palety RAL. Dzięki temu możesz spersonalizować swoją skrzynkę i dostosować ją do wyglądu posesji czy domu. W przypadku skrzynek gazowych w elewacji budynku niekiedy kolor wybierany jest też tak, by wręcz kontrastował z resztą ściany – wszystko zależy od Twoich preferencji.

KONTAKT

    *pola wymagane. Wysyłając zapytanie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Vogler.