P.W.M
P.W.M
VOGLER
VOGLER

Jeśli Twoja kratka wentylacyjna w kuchni czy łazience jest uszkodzona, zatkana, brudna i nie zapewnia bezpiecznej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu, a kominiarz w czasie cyklicznego przeglądu informuje, że czas na zmianę, nie zwlekaj! Na czym polega wymiana kratki wentylacyjnej w bloku? Dlaczego nie warto ryzykować swoim bezpieczeństwem? I jak się zabrać za wymianę? Podpowiadamy.

Dlaczego warto dbać o stan kratek wentylacyjnych?

Jeśli mieszkasz w bloku, korzystasz zazwyczaj z wentylacji grawitacyjnej. Na jej skuteczność ma wpływ między innymi drożność kratek wentylacyjnych. To one jako widoczne zakończenia kanałów wentylacyjnych są współodpowiedzialne za prawidłowy obieg powietrza oraz poziom wilgotności w mieszkaniu. To przez nie usuwane jest zużyte powietrze, nasycone najczęściej wilgocią, gazami, pyłami, parą. Kratki chronią przed wniknięciem do mieszkania drobnych zanieczyszczeń. Wewnętrzne kratki wentylacyjne to więc niezbędny element kuchni, łazienki, pralni, kotłowni, domowej siłowni czy piwnicy. Nie mogą być zasłonięte meblami czy przykryte dekoracją. Kratki wentylacyjne w bloku wymieniamy zazwyczaj w dwóch przypadkach – gdy są niedrożne i nie zapewniają odpowiedniej dla zdrowia wymiany powietrza lub gdy remontujemy kuchnię, łazienkę czy inne tzw. brudne pomieszczenia w mieszkaniu i zależy nam na spójnej kompozycji i estetycznym wyglądzie po modernizacji.

Wymiana kratki wentylacyjnej w bloku – od czego zacząć?

Konieczność wymiany kratki wentylacyjnej w mieszkaniu w bloku z któregokolwiek powodu nie musi być utrapieniem, tylko szansą na drobną zmianę aranżacyjną w kuchni czy łazience. Możesz wybrać inny niż dotąd kształt kratki, kolor czy model. Zamienić standardowe prostokąty na kratki okrągłe, biel na kolor czarny, brązowy czy inny z palety RAL lub zdecydować się na opcję kratki wentylacyjnej z regulacją. Pamiętaj, że na wstępie najważniejsze jest zebranie wymiarów demontowanej kratki, ramki oraz samego otworu wentylacyjnego. Pod tym kątem wybierzesz nowy model do samodzielnego montażu.

Jak przeprowadzić wymianę kratek wentylacyjnych w bloku?

 1. Krok pierwszy do demontaż starej kratki i ramki. Aby zrobić to szybko i precyzyjnie, potrzebujesz cienkiego, ostrego narzędzia lub przecinaka do betonu, by podważyć i usunąć elementy wentylacyjne.
 2. Rozmiar nowej kratki powinien pasować do obecnego otworu, nie chcesz zapewne kuć więcej ściany niż to konieczne. W ramach wymiany kratek wentylacyjnych w bloku niezbędne będzie także drobne kucie i gipsowanie w celu wyrównania powierzchni otworu pod montaż nowej kratki, ale im precyzyjniej wymierzysz, tym mniej problemów w kolejnych krokach.
 3. Krok trzeci to osadzenie ramki kratki wentylacyjnej bezpośrednio w masie gipsowej i wyrównanie ewentualnych ubytków i nierówności wokół ramki. Dbałość o detal jest tu ważna, gdyż ramka stanowi stelaż, na którym osadzisz samą kratkę. Od jej stabilności będzie zależeć efektywność pracy tego drobnego elementu.
 4. Gdy masa wyschnie, szlifujesz papierem ściernym wyjście kanału wentylacyjnego z ramką i odmalowujesz fragment ściany. Wymiana kratki wentylacyjnej może być też dobrym pretekstem do zmiany koloru całej ściany.
 5. Piąty krok to montaż docelowej kratki na wyschniętą i odmalowaną część ściany. Nakładasz ją na przygotowany otwór z ramką, dociskasz w miejscu połączenia i gotowe.

Jakie kratki wentylacyjne wybrać?

Na wybór kratki wpływają: rozmiar kanału wentylacyjnego, materiał wykonania kratki (tworzywo PVC, stal nierdzewna, blacha ocynkowana), powierzchnia między szczeblami przepuszczająca powietrze, preferencje estetyczne i aranżacja danego pomieszczenia oraz dodatkowe elementy (siatka przeciw insektom, regulacja żaluzji).

Jakie popularne rodzaje kratek wentylacyjnych sufitowych lub ściennych wyróżniamy?

 • Kratki okrągłe – stosowane jako zakończenie tradycyjnych wentylacyjnych rur spiro, dostępne w różnych średnicach i kolorach.
 • Kratki kwadratowe – z powodzeniem odnajdą się jako maskownice różnego typu kanałów (także okrągłych). Są częstym wyborem przy wymianie kratki wentylacyjnej w bloku.
 • Kratki prostokątne pionowe lub poziome – atutem tego typu kratek jest możliwość łatwego dopasowania do różnych otworów ściennych czy sufitowych.
 • Kratki z regulacją – gdy chcemy mieć możliwość ręcznej kontroli przepływu powietrza lub zmniejszeniu strat ciepła.
 • Kratki z otworem na okap – montowana przy wylocie podłączenia okapu do pionu, sprawdzają się, gdy mamy jeden ciąg wentylacyjny dla dwóch urządzeń.
 • Kratki wentylacyjne drzwiowe – montowane w pomieszczeniach z dużymi naddatkami wilgoci jak łazienka.

Szukasz taniej, estetycznej i mocnej kratki wentylacyjnej? Odwiedź sklep P.W.M. Vogler

Wymiana kratki wentylacyjnej w bloku to proste zadanie, gdy dysponujesz modelami wysokiej jakości. Wybierz kratki prosto od polskiego producenta w naszym sklepie on-line.

KONTAKT
Kontakt
Dane
kontaktowe

tel: (058) 531-96-91 / 604 983 529
e-mail: sklep@pwmvogler.pl

Adres

P.W.M "Vogler"
Tymawa 39c
83-140 Gniew
woj. pomorskie

Polityka prywatności
Regulamin

Najnowsze
posty

  *pola wymagane. Wysyłając zapytanie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Vogler.