P.W.M
P.W.M
VOGLER
VOGLER

Obecnie na rynku znajdziemy tak wiele rodzajów kratek wentylacyjnych, że mogą pojawić się w naszych głowach liczne pytania. Odpowiemy więc na kilka z nich. Jaka wielkość kratki? Jaki kształt lepszy? Czy kratka wentylacyjna do góry, czy do dołu? Gdzie montować? Sprawdźmy.

Funkcje kratek wentylacyjnych

Kratki to funkcjonalnie i estetyczne zakończenia kanałów w wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Nie działają w próżni. Są elementem całego systemu wentylacji (czerpni, nawiewników, przewodów, nasad). Odpowiadają za zabezpieczenie otworów i wspomagają skuteczne usuwanie zużytego powietrza z wnętrz. Montowane są więc przy zewnętrznych wyrzutniach powietrza oraz we wnętrzach u góry na ścianie lub suficie, a także na dole drzwi wewnętrznych pomieszczeń bez okien z dużymi nagromadzeniem wilgoci i ciepła. Niezależnie od tego, czy kratka wentylacyjna jest do góry, czy do dołu, nie może być zasłaniana i powinna się charakteryzować jak największą powierzchnią otwarcia przy zachowaniu szczebelków zabezpieczających wylot kanału wentylacyjnego przed wniknięciem niepożądanych elementów.

Rodzaje kratek wentylacyjnych

Rozróżniamy kratki do montażu we wnętrzach oraz osłony zewnętrze, które są stale eksponowane na działanie czynników atmosferycznych, powinny więc być wykonane z trwałych, odpornych na korozję materiałów. Ponadto kratki dostępne są w wielu wariantach:

 • kształtu – okrągłe, kwadratowe, prostokątne;
 • koloru;
 • metody montażu – wciskane, na wkręty;
 • materiału wykonania – tworzywo PVC, stal, blacha;
 • kontroli przepływu powietrza – regulowane, proste;
 • układu i wzoru powierzchni zabezpieczającej wlot kanału – proste, listwowe, łukowe, z siatką;

I to w tym ostatnim aspekcie pojawia się kwestia mocowania kratki wentylacyjnej do góry, czy do dołu. Czyli ustalenie, czy układ lameli w kratce ma znaczenie?

Zewnętrzna kratka wentylacyjna do góry, czy do dołu

W przypadku kratek wentylacyjnych montowanych na zewnątrz budynku jako zakończenie elementów instalacji odpowiedzialnych za wywiew zużytego powietrza listwy powinny być umieszczone do dołu. Pozwala to skutecznie zabezpieczyć instalację przed wnikaniem wody lub drobnych elementów stałych. Zewnętrzna kratka wentylacyjna montowana do dołu spełnia swoje funkcje. Planując układ kratki, pamiętajmy także o jednym z najważniejszych aspektów doboru – rozmiarze i wielkości powierzchni otwartych w kratce, które odpowiadają za właściwe wykorzystanie przekroju kanałów wentylacyjnych, czyli w istocie o efektywną pracę całej instalacji. Zapraszamy do przeglądu naszych zewnętrznych osłon wentylacyjnych.

Wymiary kratek wentylacyjnych i przepływ powietrza

Zgodnie z przepisami przekrój kanałów wentylacyjnych w budynkach powinien być 160 cm2. Oznacza to, że aby zapewnić drożność systemu i właściwą cyrkulację powietrza, powierzchnia czynna otworów w kratkach, które zabezpieczają wlot do kanału, powinna być co najmniej równa, a najlepiej większa od przekroju kanału. Wybierajmy więc duże kratki z jak największą powierzchnią otwarcia, czyli współczynnikiem przepływu powietrza, by powietrze było swobodnie usuwane. Aspekt dekoracyjny jest istotny, ale drożność systemu jest ważniejsza. Jeśli decydujemy się na kratki z regulacją (co jest zalecane w przepisach), pamiętajmy, by zapewniały redukcję wolnego przekroju nie większą niż do 1/3. Jeśli wybieramy kratki listwowe, zwróćmy uwagę na ich łączne wymiary podawane przez producentów.

Wewnętrzne, listwowe kratki wentylacyjne – do góry czy do dołu?

Gdy wiemy, że kratka z lamelkami spełni swoje zadanie w naszym mieszkaniu czy domu, obowiązuje podobna zasada, co w poprzednim przypadku. Kratka wentylacyjna skierowana do dołu spełni swoje zadanie, reagując na naturalny obieg powietrza (zimne zostaje na dole, ciepłe idzie do góry). Jak wiemy, wentylacja grawitacyjna bazuje na różnicy gęstości powietrza chłodnego i ciepłego, co generuje podciśnienie niezbędne do usunięcia zużytego lżejszego czynnika. Naturalny ciąg zależny jest więc od siły i kierunku wiatru, szerokości kanału i powierzchni otwarcia kratki. Ważne więc, by listwy nie blokowały dostępu powietrza do kanału, niwelując opór przepływu. Na zakończenie przypomnijmy jeszcze, gdzie zgodnie z przepisami powinniśmy zadbać o montaż wewnętrznych kratek wentylacyjnych.

Gdzie montujemy wewnętrzne kratki wentylacyjne?

Wedle norm kratki to obowiązek w wielu rodzajach pomieszczeń, w których przebywają ludzie:

 • kuchnie, łazienki, pralnie – czyli pomieszczenia narażone na duże zwyżki wilgoci wahania temperatury oraz obecność par i gazów;
 • pomieszczenia bez okien jak schowki czy garderoby;
 • pomieszczenia oddzielone drzwiami od najbliższej kratki;
 • pomieszczenia na wyższych kondygnacjach w domach jednorodzinnych (w tym poddasze użytkowe).

Miejmy więc na uwadze, że obok ustalenia, czy kratki wentylacyjne montować do góry, czy do dołu, równie ważne są wszystkie powyższe parametry doboru tych drobnych, ale kluczowych dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia elementów.

KONTAKT
Kontakt
Dane
kontaktowe

tel: (058) 531-96-91 / 604 983 529
e-mail: sklep@pwmvogler.pl

Adres

P.W.M "Vogler"
Tymawa 39c
83-140 Gniew
woj. pomorskie

Polityka prywatności
Regulamin

Najnowsze
posty

  *pola wymagane. Wysyłając zapytanie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Vogler.